Diament jest ideałem

Diament jest ideałem. Nie istnieje w przyrodzie nieożywionej nic bardziej pobudzającego wyobraźnię. Poeci porównywali diamenty do blasku oczu, do kryształowych łez spływających po policzkach pięknych kobiet. O diamentach powstają utwory literackie i piosenki, bywają one przewodnim motywem filmów, służą ceremonii zaręczyn. Diamenty pojawiały się często jako tło wielu historycznych wydarzeń, wpływały także na losy słynnych ludzi. Również COLWAY z okazji 10 Rocznicy naszej Organizacji nagrodził 200 najlepszych Menedżerów brylantami 0,25ct – 1,05 ct.

Diamenty są esencją piękna i symbolem bogactwa. Wyjątkowe właściwości fizyczne i niedostępność czynią je od wieków wyznacznikiem elitarności oraz luksusu. Mogą być bezpieczną lokatą. Od zawsze budziły żądzę i zachwyt, dla kobiet tworząc osobną dla ich wyobraźni krainę. Ale starożytni Grecy mówili także, że również „mężczyzn diament obdarza zdolnością koncentracji, twórcom daje możność szczęśliwego realizowania natchnień i planów, gdyż przynosi też radość, a tym, którzy potrzebują więcej siły i odwagi - pozwala zwyciężać nieprzyjaciół”.

Diament-Jest-Idealem

Z punktu widzenia mineralogii jest to czysty węgiel, a dokładnie kryształ węgla powstający na głębokościach ok. 80 km pod ziemią, pod wpływem temperatur rzędu 1100-1300ºC i ciśnienia sięgającego tysięcy atmosfer. Tak zrodzony wchodzi w skład niezwykle rzadkich skał magmowych, kimberlitów.
czytaj więcej

Oprócz tego, że poczęcie diamentów nastąpić musi w prawdziwych czeluściach Ziemi, w wysokich temperaturach i ciśnieniu – potrzebny jest jeszcze czas… liczony w miliardach lat. Od jednego, do ponad czterech miliardów lat. Dlatego gdy spoglądamy na piękny, oszlifowany diament, czyli brylant, to z blasku z niego wydobytego poziera na nas prawie cała historia planety. Potrafimy już stworzyć wszystkie warunki geologiczno – fizyczne, by przeprowadzić syntezę diamentu. Poza … czasem, nad którym nie zapanujemy nigdy, dlatego nawet najdoskonalsze syntetyczne diamenty nie będą nigdy takimi, jakie tworzyła Natura, której potrzebne były jeszcze ruchy, jakie wydobywają diamenty z głębin na powierzchnię. Np. erupcje wulkaniczne. Niewiele diamentów przeżywa taką podróż w stopionych skałach, a i spośród ocalałych, co piąty najwyżej ma szansę zostać uznany za kamień szlachetny. Tych dobrej czystości będzie jeszcze znacznie mniej. A na każde 10.000 karatów diamentów bezbarwnych przypadnie tylko jeden karat, jeszcze piękniejszych niż bezbarwne, diamentów naturalnie kolorowych.

Mogą się one pojawiać tylko, gdy w strukturze kryształu węgla wystąpią wady w skali atomowej albo przedostaną się do niej śladowe ilości innych pierwiastków. Diamenty żółte i pomarańczowe występują w wyniku obecności w ich krystalicznej strukturze azotu, a niebieskie diamenty zawdzięczają swoją barwę obecności boru. Obecność wodoru produkuje unikalne odcienie fioletu, ogromne ciśnienia wywierane na kryształ węgla na wielkich głębokościach mogą tak zmienić jego strukturę, że narodzi się diament czerwony, różowy, fioletowy bądź brązowy. Naturalne promieniowanie zmieni jego barwę na zieloną.


To również najtwardsza substancja na świecie. 10 w skali Mohsa wyznacza właśnie twardość diamentu.

Diamenty, których przeznaczeniem jest biżuteria poddawane są oszlifowaniu. Ideałem szlifu jest oczywiście brylant. Pełny szlif brylantowy cechuje okrągła forma kamienia, a na jego powierzchni znajdują się co najmniej 32 fasetki plus tafla w koronie oraz co najmniej 24 fasetki w podstawie plus ewentualny kolet.UWAGA!  Diamenty ukryte w Kremach Niebieski Diament jakkolwiek maleńkie – są „pełnoprawnymi” brylantami.

Pełny szlif brylantowy:

szlif-brylantowy

Duża wartość diamentów wynika z tego, że są niezniszczalne i piękne ale również z tego, że występują bardzo rzadko. A szczególnie rzadkie są diamenty barwne, które mogą przybierać wszystkie kolory tęczy. Na każde 10.000 karatów bezbarwnych diamentów przypada tylko jeden karat diamentów kolorowych! Odkrywa się co pewien czas nowe złoża diamentów białych, lecz od dawna nie znaleziono na świecie żadnego nowego pokładu diamentów kolorowych. Ich ceny będą więc rosły jeszcze bardziej.

niebieski diament wsrod diamentgow

Szczególne miejsce pośród diamentów kolorowych zajmuje niebieski diament…