Diamenty, Diamenty...

niebieskie diamenty

Jak COLWAY zdobył unikalne klejnoty?

Moissanit – cudowny i doprawdy niewiele ustępujący diamentom klejnot –  nie podbił dotąd świata biżuterii z powodu zbiegu kilku, niekorzystnych okoliczności. Jako kamień naturalny, w żaden sposób nie mógł, gdyż szanse znalezienia takich moissanitów (wyłącznie w resztkach meteorytów, jakie spadły na Ziemię lub kominach kimberlitowych) są jak 1:1.000.000 w stosunku do częstotliwości znajdowania diamentów.

W przeciwieństwie jednak do diamentów, których formy syntezowane ciągle jeszcze nie dościgają wzorca naturalnego – proces krystalizacji węglika krzemu daje efekty w niczym nie gorsze od tworów Natury.  Z punktu widzenia jubilerów i szlifierzy kamieni szlachetnych – nawet lepsze. Wytwarzane od już blisko 30 lat  syntetyczne moissanity mają 100% wspaniałych cech swoich archetypów – przybyszów z Kosmosu plus wszystkie te, jakich nabywcy ekskluzywnej biżuterii oczekują od kamieni jubilerskich.  Najlepiej obrazuje to zjawisko powszechne w latach 90-tych, kiedy właśnie na rynku pojawiły się moissanity i wywołały w branży jubilerskiej panikę, gdyż gemmolodzy nie mieli jeszcze wiedzy i przyrządów by odróżniać je od diamentów.  Po dziś dzień dziesiątki tysięcy właścicieli certyfikowanych brylantów nie wie, iż są to moissanity.

 

Te niezwykłe kamienie posiadały więc wszystkie atrybuty, by podbić rynek biżuterii, lecz … wpadły w pułapki ludzkiej chciwości.

Jako pierwsza do ideału technologicznego w procesie syntezy węglików krzemu zbliżyła się  amerykańska firma Cree Research Inc, która natychmiast w 1991 roku zabezpieczyła to patentem. Wyłączności na zakup najlepszych w tamtym czasie monokryształów udzieliła firmie Charles & Clovard z Północnej Karoliny, ta z kolei sprzedała wyłączność na wytwarzanie wszelkiej biżuterii z chronionymi patentem moissanitami firmie K&G z Florydy, która udzieliła wyłączności na jej promocję księżniczce Yorku Sarah Ferguson.

Był to dobry plan biznesowy, wzorowany na strategiach koncernów kontrolujących rynek diamentów. Jednakże wyżej wymienione towarzystwo okazało się za słabe w zderzeniu z diamentowym lobby, na czym najbardziej przegrały moissanity.

Rodzina kryształów „węglika krzemu” liczy ponad 200 członków więc w laboratoriach pasjonatów powstawały kolejne, także lepsze jeszcze od kamieni Charlsa & Clovarda moissanity, które jednak nie mogły ukazywać się na rynku przez wzgląd na ochronę patentową.

Kiedy ta ostatnia wygasła wreszcie w 2016 roku, to lobby diamentowe zdążyło  już zrobić swoje, czyli nie pozwoliło moissanitom pod rządami nieskutecznego marketingowo monopolu się przebić.  Kto dziś szuka informacji o moissanitach w internecie, ten pierwsze co przeczyta, to artykuły nieuczciwie stygmatyzujące je jako imitacje diamentów.

To zepsuło cenę tych klejnotów obiektywnie wartościowszych od np. szafirów czy szmaragdów na prawdopodobnie wiele lat.