Diamenty, Diamenty...

Diament-Jest-Idealem

Diament jest ideałem

Diament jest ideałem. Nie istnieje w przyrodzie nieożywionej nic bardziej pobudzającego wyobraźnię. Poeci porównywali diamenty do blasku oczu, do kryształowych łez spływających po policzkach pięknych kobiet. O diamentach powstają utwory literackie i piosenki, bywają one przewodnim motywem filmów, służą ceremonii zaręczyn. Diamenty pojawiały się często jako tło wielu historycznych wydarzeń, wpływały także na losy słynnych ludzi. Również COLWAY z okazji 10 Rocznicy naszej Organizacji nagrodził 200 najlepszych Menedżerów brylantami 0,25ct – 1,05 ct.

Diamenty są esencją piękna i symbolem bogactwa. Wyjątkowe właściwości fizyczne i niedostępność czynią je od wieków wyznacznikiem elitarności oraz luksusu.  Mogą być bezpieczną lokatą.  Od zawsze budziły żądzę i zachwyt, dla kobiet  tworząc osobną dla ich wyobraźni krainę.  Ale starożytni Grecy mówili także, że również „mężczyzn diament obdarza zdolnością koncentracji, twórcom daje możność szczęśliwego realizowania natchnień i planów, gdyż przynosi też radość, a  tym, którzy potrzebują więcej siły i odwagi – pozwala zwyciężać nieprzyjaciół”.

Diament-Jest-Idealem

Z punktu widzenia mineralogii jest to czysty węgiel, a dokładnie kryształ węgla powstający na głębokościach ok. 80 km pod ziemią, pod wpływem temperatur rzędu 1100-1300ºC i ciśnienia sięgającego tysięcy atmosfer. Tak zrodzony wchodzi w skład niezwykle rzadkich skał magmowych, kimberlitów. (czytaj więcej) To również najtwardsza substancja na świecie. 10 w skali Mohsa wyznacza właśnie twardość diamentu.

Diamenty, których przeznaczeniem jest biżuteria poddawane są oszlifowaniu. Ideałem szlifu jest oczywiście brylant. Pełny szlif brylantowy cechuje okrągła forma kamienia, a na jego powierzchni znajdują się co najmniej 32 fasetki plus tafla w koronie oraz co najmniej 24 fasetki w podstawie plus ewentualny kolet.UWAGA!  Diamenty ukryte w Kremach Niebieski Diament jakkolwiek maleńkie – są „pełnoprawnymi” brylantami.

Pełny szlif brylantowy:

szlif brylantowy

 

Duża wartość diamentów wynika z tego, że są niezniszczalne i piękne ale również z tego, że występują bardzo rzadko.  A szczególnie rzadkie są diamenty barwne, które mogą przybierać wszystkie kolory tęczy. Na każde 10.000 karatów bezbarwnych diamentów przypada tylko jeden karat diamentów kolorowych! Odkrywa się co pewien czas nowe złoża diamentów białych, lecz od dawna nie znaleziono na świecie żadnego nowego pokładu diamentów kolorowych. Ich ceny będą więc rosły jeszcze bardziej.

Szczególne miejsce pośród diamentów kolorowych zajmuje niebieski diament