O Niebieskich Diamentach

niebieski-diament

Diamenty niebieskie są tak INNE pomiędzy wszystkimi diamentami kolorowymi, jak unikalne są one wszystkie wśród diamentów bezbarwnych, a te pomiędzy wszystkimi minerałami świata. Jeśliby wybierać symbol elitarności, unikatowości i klasy jednocześnie, to nie ma na Ziemi kandydata lepszego, niż właśnie niebieski diament… Ponieważ naturalnie niebieskich diamentów prawie… nie ma na świecie…  Dokładnie jest to tak, że przez wieki oszlifowano miliardy różnych diamentów, ale naturalnie niebieskich zaledwie kilkanaście tysięcy.

Nabyły one swojego  niebieskiego zabarwienia dzięki obecności w strukturze węglowej boru, czasami skutkiem naturalnego napromieniowania (są wówczas w kolorze akwamarynu). Szaro-niebiesko lub lekko fioletowo zabarwiają też diamenty naturalnie, poprzez absorbcję tzw. defekty wodorowe.

Można przywołać liczne argumenty na ultraunikalność właśnie diamentów niebieskich, ale wspomnimy tu tylko o jednym: wszystkie diamenty świata są doskonałymi izolatorami prądu elektrycznego. Przewodzi go tylko jeden, jedyny: naturalnie niebieski.

Najbardziej znanym spośród niebiesko naturalnie zabarwionych diamentów jest słynny Hope, który był pierwotnie 112.25 karatowym, nieoszlifowanym kamieniem znalezionym w Indiach i sprzedanym francuskiemu królowi Ludwikowi XIV. Pierwszy raz oszlifowany ważył ponad 67 karatów. Jego burzliwe losy miały wręcz wpływ na dzieje świata, co uwieczniły liczne dzieła literackie i filmowe. Przypisywano mu też odpowiedzialność za dziesiątki ludzkich tragedii. By fatum to odwrócić, przeszlifowano go ponownie, zmniejszając ciężar do 45,52 ct, co uczyniło go  w relacji masy do szacowanej wartości prawdopodobnie najdroższym klejnotem na świecie.

Hope1

Niedostepność naturalnych niebieskich diamentów spowodowała, że zaczęto barwić, czyli “traktować” kamienie bezbarwne. Wytwarza się ich obecnie na kilka sposobów wiele, nawet uzyskując barwy efektowniejsze od naturalnych:

diamenty

Traktowane niebieskie diamenty nie dosięgają jednak ani cen, ani legendy swojego wzorca… Patrząc przez pryzmat obiektywnych cech fizycznych, a przede wszystkim walorów estetycznych – istnieje  (szczególnie w barwach niebieskich) kamień znacznie bardziej budzący wyobraźnię…